Раменна става е най-подвижната става в човешкото тяло. Причините за болки в рамото може да видите тук. Състои се от многобройни лигаменти и мускули, залавящите се за ключицата, лопатката, раменната кост и гръдната кост. В изграждането й участват четири стави: гленохумералната става, акромиоклавикуларната става и стерноклавикуларната става и скапулоторакална става.
Костна анатомия
Костите, които участват в изграждането на раменната област са: ключицата, лопатката, раменната кост и гръдната кост.
Мекотъканна анатомия на раменна става
Стави
Общо има четири основни артикулации, свързани с раменния комплекс, включващи гръдната кост, ключицата, ребрата, лопатката и раменната кост, които работят заедно, за да осигурят голям диапазон на движение на горния крайник и в трите равнини на движение.
- гленохумералната става
- акромиоклавикуларната става
- стерноклавикуларната става
- скапулоторакална става
Бурси
Бурсата е пълна със синовиална течност торбичка, която действа като възглавница между сухожилията и други ставни структури. В областта на рамото съществуват 8 бурси, най-много от всички отделни стави в тялото на човека.
Мускули
Това са мускулите, които се прикрепят и действат върху четирите стави на раменния комплекс. Те са:
- Infraspinatus
- Supraspinatus
- Teres minor
- Subscapularis
- Teres major
- Deltoid muscle (anterior / middle / posterior)
- Serratus anterior
- Subclavius
- Pectoralis minor
- Pectoralis major
- Sternocleidomastoid
- Levator scapulae
- Triceps (3 heads)
- Biceps brachii (long head / short head)
- Coracobrachialis
- Rhomboid major
- Rhomboid minor
- Trapezius (upper / middle / lower)
- Latissimus dorsi
Раменна става
Ставни структури на раменната става
Glenoid Labrum
Labrum glenoidale е фиброхрущялна съединителна тъкан, подобна на ръб, която увеличава ставната повърхност на главата на раменната кост чрез задълбочаване на гленоидната ямка.
Ставна капсула
Ставната капсула, която обгражда гленохумералната става, също е важен стабилизатор на раменната става. Капсулата на гленохумералната става е удебелена в предната част и е два пъти по-голяма от главата на раменната кост.
Ставната капсула и гленохумералните връзки са свързани анатомично и главно функционират като стабилизатори при екстремни движения. Тази статична стабилизация в краен диапазон е много важна, когато всички други стабилизиращи механизми са претоварени.
Лигаменти
Гленохумерални лигаменти – те са 3 на брой.
Коракохумерален лигамент – покрива горната гленохумерална става отпред-отгоре и запълва пространството между сухожилията на мускулите Supraspinatus и Subscapularis, обединявайки тези сухожилия.
Коракоакримиален лигамент – триъгълна лента, простираща се между коракоидния израстък и акромиона, която заедно с тези структури образува свод за защита на главата на раменната кост.
Динамична стабилизация на рамото
Мускули на ротаторния маншон (Supraspinatus, Infraspinatus, Teres Minor, Subscapularis) – тези мускули имат доста малка площ и размер на напречното сечение, генерират малки сили, които играят основна роля в динамичната стабилизация на рамото. Те също така се смесват с капсулата, което също спомага за укрепването на ставната капсула.
Дълга глава на бицепса
Делтоидната функция – включва предотвратяване на сублуксация или луксация на главата на раменната кост, особено при носене на товар.
Кръвоснабдяване
Раменната става се кръвоснабдява от клонове на a. circumflexa humeri posterior et anterior. Тези артерии се движат по хирургичната шийка на раменната кост и отделят в проксимална посока клончета, едни от които проникват в главата на тази кост, а други залягат върху ставната капсула и се разклоняват в нея.
Проксималната (лопаткова) част на ставната капсула в горната и горно-предната си част се кръвоснабдява от множество тънки клончета, произлизащи от a. suprascapularis и а. thoracoacromialis, a. suprascapularis и a. circumflexa scapulae.