Костта е тъкан, съставена главно от калций и протеини. Здравата кост непрекъснато се ремоделира, което означава, че малки количества се абсорбират и малки количества се заместват.
Ако повече калций се абсорбира, отколкото се замества, плътността или масата на костта намалява. Костта постепенно става по-слаба, и увеличава риска от счупване.
Причини за остепорозата?
Всяка година се случват повече от 2 милиона фрактури, свързани с остеопороза. Много хора не знаят, че имат остеопороза, докато не получат фрактура (счупване).
Точната медицинска причина за остеопороза не е известна, но е известно, че много фактори допринасят за остеопорозата, включително:
- Стареене
- Заседнал начин на живот (липса на физическа активност)
- Намалени нива на естроген
- Наследственост
- Прекомерна употреба на кортизон или хормони на щитовидната жлеза
- Пушене
- Прекомерен прием на алкохол
Загубата на кост се проявява най-често в гръбначния стълб, долната част на предмишницата и горната част на бедрената кост.
Всеки неизбежно изпитва постепенна загуба на костна маса, обикновено започвайки около 35-годишна възраст. След завършване на растежа жените в крайна сметка губят 30-50% от костната си плътност, а мъжете губят 20-30%. При жените това се случва с ускорени темпове, след като преминат през менопаузата.
Как се диагностицира?
Остеопорозата се диагностицира чрез измерване на костната плътност. Най-често използваната процедура за това е денситометрията.
Как да се „предпазим“ от остеопорозата?
Целта на превенцията на остеопорозата е да се забави загубата на здравина на костите с течение на времето, за да се намали рискът от фрактури. Тива може да стане с определени упражнения, промени в начина на живот, хранителни добавки и в някои случаи лекарства. Подобряването на мускулната сила и баланс също може да помогне за предотвратяване на падания, които водят до фрактури и увреждане.
Упражнения
- Ходене по равен терен или на бягаща пътека
- Туризъм (използвайте бастун за допълнителна опора, ако е необходимо)
- Бягане на равен терен или бягаща пътека
- Изкачване на стълби
- Танци, включително аеробика или зумба
- Вдигане на тежести без натоварване на гърба
- Йога
Промени в начина на живот
Промени в начина на живот
- Откажете пушенето — пушенето е основен фактор за остеопороза
- Ограничете консумацията на алкохол